Dofinansowania na fotowotlaikę.

Programy regionalne.

Oprócz ogólnopolskich sposobów na uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę, jest również mnóstwo lokalnych pomysłów na zwiększenie świadomości w tym temacie. Dlatego warto śledzić na bieżąco inicjatywy samorządów lokalnych.

Coraz więcej osób w Polsce inwestuję w instalacje fotowoltaiczne. Jest to popularne rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze i daję większą niezależność energetyczną. Ze względu na wytyczne Unii Europejskiej wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w Polsce jest pożądane, więc chętni mają szereg możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel.

Program Mój Prąd.

Chcąc spopularyzować temat energii słonecznej, uruchomiony został program „Mój Prąd”. Dzięki niemu każdy obywatel może zawnioskować o taką dotację na montaż i instalację mikro instalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej od 2 do 10 kW. Dofinansowanie to kwota do 3 tys. zł. Aby o nie wystąpić wystarczy złożyć odpowiedni wniosek przez swój Profil Zaufany.

Leasing instalacji fotowoltaicznych.

Doskonałym sposobem na uzyskanie finansowania dla inwestycji fotowoltaicznej jest leasing. Wiele firm oferuje nam leasing paneli bez wkładu własnego. Dzięki temu oszczędności zaczynają się od razu. Koszt prądu zmieniamy w ratę leasingową. Najczęściej jest ona mniejsza niż otrzymywane wcześniej rachunki, więc oszczędności są widoczne od pierwszego miesiąca. Po spłacie ostatniej raty, produkujemy już darmową energię.

Energia Plus.

Kolejnym państwowym programem mającym na celu upowszechnianie używania odnawialnych źródeł energii jest program „Energia Plus”. Program ten ma na celu zminimalizowanie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Wnioski można składać również przez formularz internetowy. Uczestnicy mogą liczyć na pożyczkę do 85% kosztów lub dotację do 50% kosztów.